Stichting Kunst is voor iedereen
Tilburg
Bijdrage LLKF: € 5.000
Bereik: 38 bijeenkomsten
Kunst beoefenen
Kunst is voor Iedereen (Kivi) wil met ‘Zie je wel(?)’ het mogelijk maken dat ouderen met een visuele beperking kunst beoefenen. Iedere vrijdagmiddag komen de ouderen bij elkaar in een atelier in Tilburg (Studio Xplo) onder begeleiding van professioneel kunstenaar Jofke van Loon. De deelnemers schilderen (met materialen), werken met keramiek, textiele werkvormen en wat zich aandient.
Om theorie over beeldende aspecten uit te leggen, passen ze de Taktila-methode toe. Een voelbaar kleurensysteem met uitgebreide methode om zaken als dieptesuggestie op het platte vlak en de kleurenleer op de tast, uit te leggen. Zo kunnen ouderen met een visuele beperking op niveau deelnemen aan atelierdagen. Met hun kunstzinnige presentaties laten ze zien wat mensen met een visuele beperking maken én geven ze inzicht in hun belevingswereld. Dat doen ze onder meer door bezoekers van exposities, voorlichtingsavonden en workshops te blinddoeken.
Actief betrokken
Tijdens de looptijd van ‘Zie je wel (?)’ waren er 38 bijeenkomsten/ateliermiddagen van de groep met blinden of slechtzienden en hun buddy’s. De stichting is trots dat ze met deze groep mensen zo veel konden realiseren. Namelijk: drie individuele presentaties (één gecombineerd met Taktila-presentatie), een Taktila-workshop, twee gezamenlijke kunstprojecten (KIK Festival en een presentatie voor een multi-zintuiglijk mobiel museum in Rotterdam tijdens de Week van de toegankelijkheid), een voorlichtingsavond over visuele en auditieve beperking en een museumuitje. De deelnemers voelden zich actief betrokken en waardeerden de onderlinge samenwerking met een gemeenschappelijk doel.
De deelnemers zijn er trots op dat zij zichzelf en hun werk op verschillende plekken konden laten zien. Ook via een nieuwe website waarvan ze samen met andere creatieve makers deel uitmaken: www.KIKwebshop.nl
Vervolg
Jofke van Loon en haar team willen de bijeenkomsten in het atelier van Studio Xplo voortzetten. Om zo de deelnemers te blijven inspireren om zichzelf en hun werk uit te dragen. De participatie in een ‘gewoon’ atelier in de samenleving geeft hen het gevoel van ‘erbij horen’ en bezig zijn met kunstzinnige projecten,geeft hen zingeving. De stichting onderzoekt daarvoor mogelijkheden voor (financiële) ondersteuning.